top of page

פוריות, היריון וניתוחים בריאטרים


הידעתן? כ-70% מהפונות לניתוח בריאטרי הן נשים בגיל הפוריות.

אנשים רבים מתייעצים ברשת בנוגע להיריון לאחר ניתוח בריאטרי, ולא מועדים לכך שקיימות הנחיות מיוחדות להיריון וניתוחים בריאטרים כמו למשל זמן ההמתנה המומלץ בין הניתוח לבין הכניסה להיריון, או בין הלידה לניתוח בריאטרי, ואפילו על יעילות אמצעי מניעה לאחר סוגי הניתוחים הבריאטרים השונים.

בפוסט הבא תוכלו לקרוא את עיקרי ההנחיות העדכניות לפי הגופים המובילים בארץ, מתוך נייר העמדה של ההסתדרות הרפואית בישראל שפורסם בינואר 2017.

במחקר שנערך בארץ* במרץ 2020 נמצא:

רק 9% מהנשים דיווחו שקיבלו מידע על השימוש באמצעי מניעה לאחר הניתוח. שליש מהנשים במחקר נכנסו להיריון לא מתוכנן לאחר הניתוח. רק 12.6% דיווחו שקיבלו הסבר מקצועי בנוגע להשפעות הניתוח על ההיריון ותוצאיו. רק 9% מהנשים שנכנסו להיריון לאחר ניתוח בריאטרי היו בקשר עם הכירורג על כך, ורק 23.4% היו במעקב דיאטנית. *המחקר נערך בהובלת הדיאטניות הבריאטריות אריאלה ויאדר-גולדנשלוגר ותאיר בן-פורת, ופורסם כמאמר בכתב עת בינלאומי מוביל. למאמר: https://www.soard.org/article/S1550-7289(20)30127-1/fulltext?dgcid=raven_jbs_etoc_email

ידע הוא כוח, ובתחום של תזונה וניתוחים בריאטרים - ידע הוא הבריאות שלך!

בפוסט הזה תוכלי לקבל מענה לשאלות חשובות כמו:

  • כמה זמן מומלץ להמתין בין הניתוח לכניסה להיריון?

  • מה ההנחייה לגבי אמצעי מניעה לאחר הניתוח?

  • מהן השלכות הניתוח הבריאטרי על פוריותן והיריון לאחריו?

כל התשובות מיד כאן למטה, או למי שמעדיפה לצפות בסרטון מוזמנות להיכנס לערוץ היוטיוב שלי ולקבל את הכל בוידאו: https://www.youtube.com/watch?v=ZGm_mNQUmEw


ההסתדרות הרפואית בישראל הוציאה נייר עמדה לניתוחים בריאטרים, היריון ומניעת היריון בינואר 2017. ההמלצות הבאות מבוססות על סיכום הדברים מנייר זה.

בדיקת היריון לפני הניתוח: מומלץ לכל המטופלות בגיל הפוריות לבצע תבחין להיריון בסמוך ליום הניתוח הבריאטרי. במקרה של בדיקת היריון חיובית יש לבטל/לדחות את הניתוח.

מרווח הזמן בין ניתוח בריאטרי להיריון: הספרות ואיגודים מקצועיים בינלאומיים ממליצים על המתנה של 18-12 חודשים לאחר ניתוח בריאטרי לפני הכניסה להיריון. מומלץ להמתין שנה לפחות, ויחד עם זאת ניתן לשקול קיצור מרווח זה בהתאם לסוג הניתוח ולגיל המטופלת, לאחר יעוץ פרטני ולשיקול דעת הרופאים המטפלים. באישה שהרתה במרווח שקטן משנה, יש להגדיר את ההיריון כהיריון בסיכון מוגבר הדורש מעקב רפואי מתאים עם דגש על חסרים תזונתיים ויעוץ דיאטני צמוד לאורך ההיריון.

טיפולים למניעת היריון לאחר ניתוח בריאטרי: בניתוחי מעקף (מעקף קיבה מלא, מעקף קיבה בהשקה אחת\מיני מעקף ומעקף תריסריון) מומלץ להימנע מטיפול פומי בגלולות ולהעדיף טיפולים עוקפי מערכת העיכול כגון התקן תוך רחמי, טבעת וגינאלית, מדבקות עוריות וזריקת פרוגסטרון תת עורי. יש לנהוג במשנה זהירות בשימוש במדבקה למניעת היריון במטופלות במשקל מעל 90 ק"ג בשל יעילות מופחתת. בניתוחי שרוול אין מידע על ספיגה והשפעת גלולות ועל כן מומלץ לשקול שימוש באמצעי מניעה נוסף לפחות בחצי השנה הראשונה לאחר הניתוח.

מעקב דיאטנית ותוספי תזונה בתכנון ההיריון: מומלץ לעבור הערכה תזונתית ע“י דיאטנית לבדיקת חסרים של מיקרו ומאקרונוטריינטים על פי הצריכה התזונתית ובדיקות הדם לפני הכניסה להיריון, ולתקנם במידת הצורך. לאחר כל סוגי הניתוחים מומלצת נטילה של מולטי ויטמין, סידן וויטמין D. בנוסף, לאחר ניתוחי מעקף יש ליטול B12 תת לשוני. לפני ובמהלך ההיריון יש להפקיד על נטילת מינונים מותאמים אישית של ברזל, B12 וחומצה פולית על פי המלצת הגורם הרפואי המטפל.

כמה זמן אחרי היריון מומלץ לנתח? לא נמצאה בספרות התייחסות לזמן המיטבי בו ניתן לבצע ניתוח בריאטרי מתום היריון. המלצת הועדה הן מרווח של כ-6 חודשים מתום היריון ועד ביצוע ניתוח בריאטרי. יחד עם זאת יש להעריך כל מקרה לגופו ולבחון את מסוגלותה הכוללת של האישה וסביבתה לעמוד בהשלכות הניתוח לאורך זמן.

העמסת סוכר במהלך ההיריון: יש המלצה לשקול אלטרנטיבה להעמסת מעל 50 גרם גלוקוז לאחר ניתוח מעקף קיבה (בהשקה אחת (מיני) או בשתי השקות) וניתוח שרוול בשל הסיכון לתסמונת ההצפה. במקרים אלו מומלץ לבצע ניטור שבועי של ערכי גלוקוז בצום ושעתיים לאחר ארוחה במהלך שבועות 24-28 להיריון (מקור: מערך הטיפול התזונתי במנותחים בריאטרים, נייר עמדה מטעם עמותת עתיד - עמותת הדיאטנים בישראל).


יש לכן שאלות נוספות על פוריות, היריון וניתוחים בריאטרים? מוזמנות לשאול אותי בתגובות ואשמח לענות.

Comments


כל המאמרים

bottom of page