• ערוץ היוטיוב שלי
  • פייסבוק
  • אינסטגרם

© 2013 Yafit Kessler. All Rights Reserved.

מה צריך לעשות כדי לעבור ניתוח בריאטרי? מדריך בחמישה שלבים:

מזל טוב, הגעתם להחלטה לעבור ניתוח בריאטרי!

מה הצעד הבא? מה השלבים שצריך לעשות?

יתכן ותגלו כי הבירוקרטיה המובילה לניתוח מסובכת לא פחות מתפריט דל שומן בערב חג עשיר במנות מפתות... :-)

אל דאגה, הכנתי במיוחד עבורכם מדריך ממוקד שיעשה לכם סדר בתהליך, החל משלב ההחלטה ועד למועד הניתוח.

שלב ראשון - הקריטריונים לניתוח:

לפני שמתחילים כדאי לקרוא את הנחיות משרד הבריאות לזכאות לניתוח בריאטרי ולבדוק אם אתם עומדים בקריטריונים:

BMI (יחס משקל חלקי גובה בריבוע) 40 או יותר.

BMI בטווח 35-40 כאשר קיימת לפחות תחלואה אחת הנלווית להשמנה: סוכרת סוג 2, יתר לחץ דם, מחלת לב איסכמית, יתר שומנים בדם, דום נשימה בשינה, הפרעות פוריות משניות להשמנה, בעיות אורתופדיות משניות להשמנה או כבד שומני.

חשוב להדגיש שהקריטריונים זהים גם אם בחרתם לעבור ניתוח באופן פרטי, היות והקווים המנחים לביצוע ניתוחים בריאטרים תקפים לכל המרכזים. לקריאת נוהל חוזר מנהל רפואה לניתוחים בריאטרים במבוגרים לחצו כאן

שימו לב: עמידה בקריטריונים אינה אומרת שאתם מוכנים לניתוח. עליכם לעבור עוד מספר שלבים שיבדקו את התאמתכם ומוכנותכם לניתוח.

 

שלב שני - בדיקות רפואיות:

בשלב השני עליכם לקבוע תור לרופא המשפחה ולבקש ממנו את רשימת הבדיקות לניתוח. רשימה זו כוללת בין היתר:

  1. בדיקות דם הכוללות ספירת דם ותפקודי קרישה, רמות סוכר בצום ורמות HbA1C, פרופיל שומנים, תפקודי בלוטת התריס, תפקודי כבד וכליות וסטטוס ויטמינים ומינרלים (ברזל, פריטין, טרנספרין, חומצה פולית, ויטמין B12 וויטמין D).

  2. אולטרסאונד בטן עליונה.

  3. צילום וק"ת (ושט-קיבה-תריסריון) או גסטרוסקופיה. 

  4. בדיקות א.ק.ג.

  5. צילום חזה.

שימו לב: יתכן שתדרשו לבדיקות נוספות בהתאם לגילכם ולמצבכם הבריאותי ועל פי שיקול דעתו של הרופא.

 

שלב שלישי – מכתב דיאטנית:

עליכם לקבוע פגישה עם דיאטנית לצורך הערכה תזונתית הנדרשת לועדה.

כדאי להיעזר במפגש זה על מנת  לשאול שאלות ולבדוק את מוכנותכם לניתוח.

במידה והרגלי האכילה שלכם רחוקים מהנדרש כדי להצליח בניתוח, זוהי הזדמנות עבורכם להתחיל להתכונן לניתוח ולקבוע מספר מפגשים לצורך הכנה תזונתית והתנהגותית. 

שימו לב: יתכן ותתבקשו על ידי הועדה הבריאטרית לבצע מפגשים אלו, כך שאם תגיעו לועדה לאחר שכבר התחלתם בהכנה תזונתית תוכלו לחסוך זמן יקר ולהקדים את מועד קבלת האישור לניתוח.

טיפ חשוב: וודאו שאתם קובעים פגישה אצל דיאטנית בריאטרית – כזו המתמחה בבריאטריה, בעלת ניסיון ושעברה הכשרה מתאימה. לא כל דיאטנית מתמחה בתחום זה ולכן כדאי לברר ולשאול.

טיפ נוסף שיעזור לכם: לעיתים התורים בקופות החולים ארוכים ותתכן המתנה של שבועות רבים לתור לדיאטנית. במקרה זה כדאי לכם להשקיע במפגש עם דיאטנית פרטית המתמחה בבריאטריה, שכן ההמתנה לתור קצרה יותר משמעותית, והיא תוכל לסייע לכם בכלים להכנה לניתוח ובמכתב לועדה.

שלב רביעי – ועדה בריאטרית:

רק לאחר שביצעתם את כל הבדיקות הנדרשות ויש לכם מכתב מדיאטנית,

עליכם לקבוע תור לועדה בריאטרית בקופת החולים שלכם או בבית החולים בו אתם מעוניינים לעבור את הניתוח. הועדה נועדה כדי להעריך את התאמתכם ומוכנותכם הרפואית, התזונתית, ההתנהגותית והנפשית לעבור ניתוח בריאטרי.

בועדה תפגשו דיאטנית המתמחה בבריאטריה, רופא ופסיכולוגית או עובדת סוציאלית. שימו לב: עליכם להגיע עם כל הטפסים שנדרשתם למלא, עם תוצאות הבדיקות שביצעתם ועם המכתב מהדיאטנית. המלצה שלי - הכינו לכם קלסר מסודר עם כל החומר הרפואי.

טיפ חשוב: לפני הגעתכם לועדה כדאי מאוד לקרוא חומר מקצועי על סוגי הניתוחים הבריאטרים, ההשלכות התזונתיות והסיכונים, וכן לשוחח עם אנשים שעברו את הניתוח ולשמוע מניסיונם. חשוב מאוד להגיע עם ידע מקדים לועדה. כדי לעשות זאת יש לבחור מקור מידע אמין כמו אתרי קופות החולים או אתרים של אנשי מקצוע המתמחים בתחום. אגב, אתם בדיוק במקום הנכון!

כדאי לכם לקרוא גם את הפרק שכתבתי בנושא שאלות ותשובות על ניתוחים בריאטרים,

ואת הכתבה מיתוסים ומציאות על ניתוחים בריאטרים.

שלב חמישי – אישור ועדה וקביעת תור לניתוח:

הידד, שלב הועדה מאחוריכם! 

במידה וקיבלתם אישור לניתוח, נותר לכם רק לקבוע תור לניתוח עצמו. עליכם להחליט היכן אתם מעוניינים להתנתח. שימו לב שכירורגים רבים מנתחים הן בציבורי והן בפרטי, אך ישנו הבדל בזמן ההמתנה לניתוח ובאפשרות לבחור מי ינתח אתכם.

הבדל משמעותי נוסף הוא ההשתתפות בעלות הניתוח. העלות תלויה בסוג הביטוח שלכם בקופת החולים, בפוליסת הביטוח הפרטית במידה ויש לכם, ובהסדר שיש למנתח שבחרתם עם קופות החולים והביטוחים הפרטיים. ניתן לקבל מידע מפורט ישירות ממזכירות קופות החולים או ממרפאת המנתח הפרטי שבחרתם.

במידה ולא קיבלתם אישור ועדה, יתכן ונדרשתם לבצע השלמות – בדיקות רפואיות, מכתב פסיכיאטר או מפגשי הכנה אצל דיאטנית. כפי שכתוב בסעיף 3, ניתן לפנות לדיאטנית בקופת החולים או לדיאטנית פרטית. חשוב ביותר לוודא כי אתם קובעים תור לדיאטנית המתמחה בבריאטריה.

טיפ חשוב: יתכן ואתם זכאים לעד 80% החזר על מפגשים פרטיים עם דיאטנית! זכאותכם תקבע בהתאם לפוליסת הביטוח לכם. זכרו לברר לגבי האפשרות להחזר על מפגשי הדיאטנית דרך חברת הביטוח הפרטית שלכם.

בהצלחה בניתוח!

בכל שאלה ניתן לפנות אלי בדף צור קשר,

או פשוט למלא את שאלתכם כאן למטה ואחזור אליכם.